Jak se dostat do formy

Výživové poradenství

Osm výživových tipů, jak se dostat do formy

Pokud chcete vypracovanou postavu, kterou vám všichni budou závidět, může se vám za pomoci několika základních výživových pouček podařit dosáhnout vašeho cíle mnohem rychleji. Dodržování vyrovnaného jídelníčku, cvičení a odhodlání jsou to, co potřebujete, ale někdy je těžké dát tyto tři body dohromady. Právě odhodlání je obvykle první překážkou.

Zkuste pro začátek dodržovat těchto osm základních výživových tipů:

1. JEZTE ČASTĚJI!

Přesně tak, pokud budete jíst každé 2,5 až 3 hodiny, pomůže vám to hubnout. Místo tří hlavních jídel denně zkuste jíst 6 menších porcí, a nejen, že stabilnější přísun živin do těla pomůže zrychlit váš metabolismus (a z dlouhodobého hlediska spálit více tuku), ale budete se i cítit méně hladoví.

2. NEZAPOMÍNEJTE NA SNÍDANI!

Výzkumy prokázaly, že lidé, kteří vynechávají snídani, mají větší problémy s hubnutím. Snídaně je zkrátka nejdůležitějším jídlem dne a je nezbytná pro nastartování vašeho metabolismu. Proto by měla být také jídlem největším - vždyť zatímco jste v noci spali, vaše tělo "hladovělo"!

3. NESPĚCHEJTE

Vašemu mozku trvá až 20 minut, než si po jídle uvědomí, že žaludek už je plný. Proto s jídlem nespěchejte, vychutnávejte si každé sousto. Čím pomaleji jíte, tím plnější se budete cítit.

4. BÍLKOVINY V KAŽDÉM JÍDLE

Jednoduše řečeno, potraviny bohaté na bílkoviny způsobí, že pocit nasycenosti přijde dříve a vydrží déle. Dávejte přednost kuřecímu a krůtímu masu, případně rybám. Bílkoviny jsou také důležité pro tvorbu a regeneraci svalů.

5. OMEZTE KALORIE

K tomu, abyste spálili kilo tuku, potřebujete spálit zhruba 7000 kalorií - schválně, kolik je to sáčků brambůrek? Pokud snížíte svůj denní příjem kalorií o 500 (což je zhruba jedna tabulka čokolády a pytlík chipsů), zhubnete zhruba půl kila za týden. Vydržte to tři měsíce a už jste zhubli šest kilo! Nemusíte se stát maniakem, počítajícím každou kalorii. Prostě jen ze svého jídelníčku vyřaďte potraviny, které nepotřebujete (i když jsou tak lákavé!). Pokud se navíc budete víc hýbat (vhodná jsou především kardiovaskulární cvičení), budou se vám tuky spalovat ještě snadněji. Začněte zvolna a postupně přitvrzujte - zkuste třikrát týdně běhat 30 minut a pokud budete mít dost energie, běhejte častěji nebo déle.

6. SACHARIDY JSOU DOBRÉ

Možná jste už slyšeli o kontroverzní Atkinsově dietě, která staví na snížení příjmu sacharidů, nicméně sacharidy skutečně nejsou škodlivé. Potřebujeme je jako zdroj energie, ať už okamžité nebo do zásoby. Tělo si jen těžko zvykne nedostatek energie, když mu budou sacharidy chybět. Určitě jste už slyšeli o glykemickém indexu, proto jej popíšeme jen ve zkratce: GI je hodnocení potravin založené na jejich okamžitém dopadu na hladinu krevního cukru. Potraviny s vyšším GI (např. ty, které mají větší obsahu cukru) byste měli jíst po cvičení, kdy tělo potřebuje doplnit energii; po zbytek času byste si měli vybírat spíš potraviny s nižším GI. Vybírejte si především komplexní sacharidy, které jsou tráveny pomaleji a uvolňují tak energii postupně. Mezi potraviny bohaté na komplexní sacharidy patří zelenina, celozrnné výrobky a fazole.

7. PIJTE DOSTATEK VODY

Voda je pro náš život zcela nezbytná. Je snadné zapomenout, do jaké míry jsme na ní závislí. Kromě toho, že voda pomáhá při trávení jídla a vstřebávání živin z něj, je také důležitá pro regulaci teploty, krevní oběh a roznášení živin a kyslíku do buněk, a samozřejmě pro vyplavování toxinů a dalších odpadních látek. Voda je také skvělým pomocníkem při redukci váhy. Vzhledem k tomu, že neobsahuje žádné kalorie, může pomoci při potlačování hladu, a také tělu pomáhá metabolizovat nastřádaný tuk. Proto je voda jedním ze základních faktorů při hubnutí. Pokud vám po jídle rychle vyhládne, zkuste pro zahnání hladu vypít sklenici vody.

8. ZKUSTE NEJÍST PŘED SPANÍM

Pokud se snažíte zhubnout, je tohle jedna z nejlepších metod, jak posunout ručičku váhy dolů. Množství energie v našem těle během spánku prudce klesá, a proto je pro tělo velmi obtížné spalovat přebytečné kalorie zkonzumované během pozdní večeře. To je častá chyba lidí, kteří drží dietu. Jezte jen když jste (a ještě chvíli budete) vzhůru!