USN Terminologie

Terminologie

Narazili jste na zkratku, patent či pojem, kterému nerozumíte nebo je pro Vás novinkou? Nevadí, připravili jsme pro Vás výkladový seznam námi používaných zkratek a některých výrazů, které Vám pomůžou se lépe zorientovat v produktové nabídce.

Tento seznam budeme průběžně doplňovat a postupně rozšiřovat. V případě, že narazíte na něco né zcela srozumitelného, neváhejte nám napsat o zařazení do seznamu.

Aerobní cvičení
(z řeckého aero = vzduch) je taková pohybová aktivita, kdy práce svalů a metabolické procesy v nich, probíhají za přítomnosti kyslíku. Aerobní cvičení je jakékoliv cvičení prováděné střední intenzitou po delší čas se zvýšenou tepovou frekvencí. Během takového cvičení je kyslík využíván k přeměně tuků a glukosy k produkci adenosintrifosfátu neboli ATP, což je základní zdroj energie pro buňky. Tělo primárně používá k výrobě ATP glykogen, avšak při déle trvajícím výkonu začne tělo používat tukové zásoby. Tohoto efektu se využívá při hubnutí. Konečným produktem aerobních procesů je oxid uhličitý a voda. Opakem aerobního cvičení je anaerobní cvičení, což je cvičení za nedostatečného přísunu kyslíku. Jde o velké výkony během krátké doby, např. sprint.

Bazální metabolismus
(zkráceně BMR z anglického basal metabolic rate) je množství energie vydané v klidovém stavu v teplotně neutrálním prostředí na lačno (to znamená ve stavu, kdy zažívací soustava nepracuje, což znamená u lidí 12 hodin půstu). Výdej energie v tomto stavu je dán pouze prací (fungováním) životně důležitých orgánů, jako srdce, plíce, mozek a zbytek nervového systému, jater, ledvin, pohlavních orgánů, svalů a kůže. BMR se snižuje s věkem a ztrátou svalové hmoty. Naopak se zvyšuje díky kardiovaskulárnímu cvičení a nárůstu svalové hmoty. Nemoc, konzumované jídlo a nápoje, teplota prostředí a množství stresu může ovlivnit klidový energetický výdej.

BMI - Index tělesné hmotnosti
obvykle označovaný zkratkou BMI (z anglického body mass index) je číslo používané jako měřítko obezity, umožňující statistické porovnávání lidí s různou výškou. Index se spočítá vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky - do tohoto vzorečku se dosazuje hmotnost v kilogramech a výška v metrech a výsledná jednotka kg/m² se často vynechává. BMI se obecně dá považovat pouze za statistický nástroj, u konkrétního jedince je BMI příliš jednoduchým prostředkem, který ignoruje velké množství důležitých faktorů (např. stavbu těla, množství svalstva apod.). V klinické praxi se proto obvykle používají přesnější testy jako měření tloušťky podkožního tuku, impedanční měření atd. BMI je nejužitečnější pro statistické průzkumy mezi rozsáhlejšími vzorky populace, nejčastěji pro zkoumání korelace mezi obezitou a jinými faktory. Důvodem pro použití BMI je, že pro jeho použití stačí v datech uvádět výšku a hmotnost. Pokud by v datech byly dostupné např. výsledky měření bioimpedance, byl by BMI zbytečný, to však pro běžné průzkumy obvykle neplatí.

Hypertrofie
je růst tkáně vlivem zvětšování objemu jednotlivých buněk (tzv. buněčného růstu). Tím se liší hypertrofie od hyperplazie, která souvisí s masivním dělením buněk (proliferací). Hypertrofie tkání je obecně velice striktně kontrolována, jinak mnohdy vyvolává vážné poruchy funkce hypertrofovaných orgánů.

Laktát - Kyselina mléčná
Při silové zátěži, například sprintu, kdy jsou energetické nároky vysoké (anaerobní svalová práce), se laktát tvoří rychleji, než ho lze z tkáně odstraňovat. Jeho koncentrace proto stoupá. Tento proces je užitečný, protože regenerace NAD+ zajišťuje, že lze udržet dodávku energie a svalová práce může pokračovat. Za anaerobních podmínek při nedostatečném přísunu kyslíku probíhá anaerobní glykolýza, při které se pyruvát mění na laktát. Čistý zisk anaerobní glykolýzy je jenom 2 mol ATP z 1 molu glukózy. Nadbytečný laktát se oxiduje v ostatních svalech, nebo přenáší krvi k oxidaci v srdečním svalu anebo k opětné resyntéze glukózy v játrech a ledvinách. Oběh laktátu vzniklého při zátěží ve svalech krvi do jater za vzniku glukózy a zpět krvi k využití jako zdroje energie do svalů se nazývá laktátový Coriho cyklus. Pokud nabídka laktátu převyšuje schopnost organismu jej odbourávat, stoupá jeho hladina v krvi a vzniká laktátová acidóza. Odbourávání laktátu při lehkém zatížení probíhá cca 0,5 mmol/l za minutu.
Podstatně déle se však laktát odbourává, pokud nezůstávají svalové buňky po zátěži aktivní. Koncentrace laktátu ve svalech vede k jejich odpovídající koncentraci v krvi. Koncentrace laktátu je měřitelná a označuje se jako hodnota, nebo hladina laktátu. Klidová hodnota laktátu v krvi se pohybuje mezi 0.5-1,8 mmol/. Až do hodnot laktátu 2 mmol/l, jde o aerobní látkovou výměnu. Pokud je nutná intenzivnější svalová práce a nedostačuje již přísun kyslíku, přecházejí svalové buňky na anaerobní glykolýzu. Tvoří se více laktátu, než může být odbouráno, v důsledku toho roste koncentrace laktátu v krvi. Tato fáze se označuje jako aerobně-anaerobní přechod, nebo aerobní práh (něm. aerobe Schwelle, angl. aerobic lactate threshold).

VO2 max
Je vitální kapacita plic, která je závislá na fyzické zdatnosti člověka. Měří se pomocí spirometru, do kterého vydechneme co největší množství vzduchu po maximálním nádechu. Jaká je vitální kapacita plic jedince oproti průměrnému člověku se dá zjistit pomocí jednoduchého vzorečku. Hodnotu naměřenou spirometrem se vynásobí stem a vydělí povrchem těla a koeficientem daným pro pohlaví. Pro ženy je to 2000, pro muže 2500. (Vzorec pro výpočet povrchu těla je výška v metrech 0,725 * váha v kilogramech 0,425 * 71,84) náš produkt VO2 Max Vám pomůže maximalizovat efekt okysličení díky speciální směsi na bázi železa, která způsobí, že Vaše krev bude mnohem lépe přenášet kyslík.

HydroMatrix a ZymaTech
Jde o patentované výrobní enzymové technologie, které zaručují rychlou vstřebatelnost a maximální výtěžek z příjmu proteinu a jeho optimální přeměnu na aminokyseliny. USN prvotřídní syrovátková směs je vyráběna výhradně mikro-filtrací, která chrání integritu této bílkoviny při teplotních výkyvech. Poslední výzkumy totiž prokázali, že původní výroba iontovou výměnou syrovátkovou směs znehodnocovala.

IGF-1
(Insulin Growth Factor1 - inzulínový růstový faktor1) je jedním ze dvou malých peptidů, podobných hormonu inzulínu. IGF-l vzniká v mnoha tkáních a uvolňuje se systematicky obvykle v reakci na jídlo. IGF-l je v našem případě marketingové označení produktu, který svým složením pomáhá vytvořit podobný (anabolický) efekt jako tento faktor.

STS technologie
Patentovaná technologie, která zajišťuje postupné uvolňování a vstřebávání proteinů USN. Více složkové proteinové směsy totiž potřebují více času proto aby je Vaše tělo absorbovalo, a právě proto je zapotřebí směs "retardovat" aby byl výtěžek co největší.

PinnoThin™
je přírodní olej ze semínek korejské borovice (Pinus koraiensis), které se lisují za studena a obsahující více než 92% poly- a mononenasycené mastné kyseliny. Je obzvláště velmi bohatý na mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (omega-6 mastné kyseliny). V roce 2006 byl PinnoThin™ oceněn Silver Award za svoji přirozenou schopnost potlačit chuť k jídlu a pomoci snížení hmotnosti tím, že podporuje pocit sytosti. PinnoThin™ tak může hrát důležitou roli při snížení obezity, která je zdrojem celé řady závažných zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, cukrovky a selhání ledvin. Tento výtažek obsahuje produkt AppetiteBlock.

NeOpuntia®
je velice moderní a účinný výtažek na snižování hmotnosti, který se získává z mexického kaktusu  Opuncie (Opuntia ficus indica), jenž byl po staletí využíván domorodci pro jeho blahodárné účinky na lidský organismus. NeOpuntia® se váže na tuk v trávicím traktu a zabraňuje jeho vstřebání v organismu. Klinické testy prokázaly, že NeOpuntia® je schopná navázat množství tuku, které odpovídá více než desetinásobku její hmotnosti! Tento výtažek obsahuje produkt FatBlock.