Cvičení pro váš typ těla

Ne každý je ovšem spokojený s tělem, s jakým se narodil. Jsou ale způsoby, jak můžete i s tímto problémem něco udělat. Zde je pár tipů, jak rozpoznat typ vašeho těla, zpevnit ho a „vylepšit“ za pomoci těch nejúčinnějších cviků.

Typ těla
Typ těla každého jedince je jiný. Tuk a svalová hmota se tvoří jinak a proto je u každého odlišný i tvar těla. Typ vašeho těla je kompletně určen geneticky a pravděpodobně zdědíte tvar těla po jednom z rodičů nebo si budete podobní s jedním ze sourozenců. Kvůli genetické výbavě je pak velmi těžké, takřka nemožné, typ těla jakkoliv změnit.


3 základní typy těla
Endomorfní: U tohoto tělního typu jsou kosti silnější a větší, než u jiných typů. Muži či ženy mají zpravidla kulaté obličeje a silnější stehna a boky. Obvyklé jsou kratší paže a nohy, což tělu dodává podsaditý vzhled. Většina jedinců má malé dlaně a nohy, přičemž pas je poměrně vysoko. Mají vyšší hladinu tělního tuku, ale snadno se u nich tvoří a formují svaly. U tohoto typu je nejobtížnější úbytek váhy.
Mezomorfní: Postava u jedinců tohoto typu je velmi často nazývána „atletická“. Jedinci mají často široká ramena, úzký pas a svalovou hmotu nabírají velmi snadno. Mají rychlý metabolismus a hubnou daleko rychleji než jiné typy.
Ektomorfní: Jedinci tohoto typu jsou hubení  a šlachovití. Většina má úzký pas, boky i ramena. Rychle a snadno shazují kila a mají nižší hladinu tělesného tuku. Na druhou stranu se u nich obtížněji tvoří a formuje svalová hmota.
Jen velmi málo jedinců je typickým představitelem jedné z kategorií, daleko pravděpodobnější je, že se u Vás jednotlivé typy zkombinují. Obvyklé kombinace jsou ekto-mezomorfní a endo-mezomorfní.

Tvar těla
Každý člověk má odlišný tvar těla, který je odvozen od jeho fyzických rysů a celkové stavby. Jiný tvar těla mají samozřejmě ženy a muži. Muži mají velmi často trojúhelníkový, či kuželovitý tvar, u žen naopak tvar těla může připomínat hrušku, jablko, přesýpací hodiny, či pravítko.


Určete si svůj tvar těla
Předtím, než začnete s cvičením, je nezbytné, abyste si určily, jaký tvar těla vlastně máte.
Přesýpací hodiny: Pokud máte tento tvar těla, pak vám jistě okolí závidí, protože máte proporčně vyrovnanou horní a dolní část a úzký pas. Na druhou stranu je u tohoto tvaru obvyklé ukládání nadbytečných kil po celém těle, zvláště pak v oblasti boků a hrudi. Tento tvar těla se vyskytuje většinou u jedinců endomorfního a mezomorfního typu.

Hruška: U žen patřících do této skupiny je častá silnější spodní část těla a proporčně menší horní polovina těla. Pokud do této skupiny patříte, pak si jistě všimnete, že boky jsou mírně širší než ramena a kila se usazují většinou v dolních partiích. Typickým znakem jsou i menší prsa a ploché bříško. Většina žen, jejichž postava je hruškovitého tvaru patří do skupiny mezomorfního typu.
Jablko: Ženy s tímto tvarem postavy mají obvykle širší horní polovinu těla a poměrně úzké boky. Nadbytečné kilogramy se ukládají v horní polovině těla, nebo na zadečku. Většina těchto žen je mezomorfního, či endomorfního typu. Pravítko: Postava je štíhlá a šlachovitá. Není zde prakticky rozdíl mezi šířkou boků, pasu a ramen. Přebytečná kila se ukládají na břiše a zadečku, ale paže a nohy zůstávají štíhlé. Většina žen této postavy je ektomorfního typu.

Jak s tvarem těla pracovat? Pokud nejste s tvarem vaší postavy spokojené, pak jsou zde cviky, které vám pomohou některé rysy „vyladit“.

Přesýpací hodiny
Pokud má vaše postava tento tvar, pak byste se měla zaměřit jak na kardio cviky, tak na posilování. Kardio vám pomůže udržovat váhu, zatímco posilování zaručí rovnováhu mezi spodní a horní polovinou těla. Při cvičení obměňujte série a zvedejte pouze lehká závaží, aby vám nenarostlo příliš mnoho svalové hmoty. Možná budete chtít zkusit následující druhy cvičení: pomalý jogging, spinning (s malou zátěží), plavání, posilování na bicepsy, ramena, dřepy

Hruška
Pokud máte tento typ postavy, pak byste se měla zaměřit na cviky, které vám pomohou nastolit rovnováhu mezi horní a dolní polovinou těla. Také možná budete chtít zhubnout v dolní části, a proto se zaměřte na aerobní aktivity, které vám vypracují dolní část těla a posilování, které zformuje část horní. Zvedejte lehká závaží a série opakujte. Skvělé aktivity: chůze, jízda na kole (s malou zátěží), švihadlo, kruhový trénink, posilování

Jablko
Pokud máte tuto postavu, pak zřejmě budete chtít zhubnout a snížit množství tělního tuku. K tomu vám pomůže aerobní cvičení. Trénováním dolní poloviny těla dosáhnete rovnováhy mezi hrudníkem a rameny. Cvičte s nízkou zátěží a opakujte méněkrát. Chůze do schodů, chůze do kopce, běhání, dřepy, posilování nohou

Pravítko
Pokud máte tuto postavu, pak vám asi nedělá problém vykonat jakoukoliv aktivitu. Kardio cviky vám pomohou zhubnout v problémových partiích, jako je zadeček a bříško. Posilování vám pak pomůže s nárůstem a formováním svalové hmoty. Pokud ale chcete dosáhnout symetrického tvaru, pak musíte při cvičení pravidelně zapojovat všechny svaly. Zaměřte se na: strečink, sedy-lehy, step aerobicpinning, chůze nebo jogging, dřepy, posilování ramen